הפקה ועיצוב תוויות לברקוד

הפקה ועיצוב תוויות לברקוד

הפקה ועיצוב תוויות לברקוד
כיום יש לכל מוצר ברקוד. מדובר כמובן על המדבקה עם הקווים אשר אותם מעבירים הקופאים או המוכרים על יד הקופה באמצעות המסופון. אלו מעבירים את פרטי המוצר ישירות אל המחשב כאשר באמצעותו יוצרים את החשבונית ללקוח.

ניתן לקבוע מעבר לכל ספק כי שיטת הברקוד עובדת היטב ואם נשווה את השיטות של היום לשיטות שהיו בעבר הרי שאלה של היום הן הרבה יותר מדויקות. כך הלקוח מסוגל לעקוב אחר החשבונית ולדעת מה העלות של כל מוצר אותו הוא קנה.

למה דווקא ברקודים?

הברקוד הוא למעשה קוד קווים. הוא מאפשר לספרות או לאותיות לקבל את הייצוג באמצעות הקווים הללו שהם מקבילים אלו לאלו והם מוטבעים באמצעות מדבקה על כל מוצר. הוא מכיל את כל המידע הרלוונטי שקשור למוצר. זה כולל את המחיר של המוצר, את המשקל שלו, את שם המוצר, את היצרן וכן הלאה.

שיטת הברקוד כבר הומצאה בשנת 1971 עבור חברת IBM וזאת מתוך מטרה לאפשר את הייעול בעבודה במקומות אשר בהם נמכרים סוגים רבים של מוצרים. כמו לדוגמא בחנויות כלבו גדולות או אפילו לספריות וכדומה אשר בהם יש צורך לקודד כל מוצר ולהעניק לו 'תעודת זהות' משלו.

שיטה זו לא נשארה רק בחנויות הגדולות וכיום אנחנו עדים לכך כי אפילו בחנויות מכולת קטנות כמו גם בקיוסקים ישנו מסופון אשר מעביר את המידע של הברקוד אל המערכת הממוחשבת או אל הקופה הרושמת. כך הכול יכול להתנהל בצורה מסודרת ושקופה.

מי אחראי על הדפסת הברקודים?

אז מי בעצם קובע מה יהיה הברקוד של כל מוצר? חברות יצרניות הן למעשה אחראיות על ייצור הברקודים עבור המוצרים שלהם והם דואגים להנפיק ברקוד כזה עבור כל מוצר לפני שהם מוציאים אותם אל הסוחרים או הקמעונאים. ברור כי הברקודים אמורים להיות מסונכרנים למחשב המרכזי של החברה שם מתנהל המלאי והשליטה על כל המוצרים המיוצרים באותו בית עסק. כך מתנהלת הבקרה אחר המוצרים.

גם חברות קטנות או חנויות שמוכרות מוצרים אותם הם מקבלים מחברות מגוונות נוהגות לייצר בעצמן את הברקודים עבור המוצרים שלהן וכך הן מצליחות לשלוט על המלאי הנמכר בתוך החנות שלהן.

איך מדפיסים את הברקודים?

לא משנה אם זו חנות, רשת, חברה או יצרנית גדולה. לצורך הפקת הברקוד יש צורך בציוד מתאים.

זה אומר מדפסות ברקודים תעשייתיות או אפילו מדפסות ברקוד שולחניות. יש היום גם אפשרות לרכוש מדפסות ברקוד קטנות ניידות אשר אלה משמשות סוכני שטח או שליחים וכדומה.

כל מדפסת מצוידת במדבקות תואמות או תוויות ברקוד מיוחדות אשר עליהן מודפסים הברקודים הרלוונטיים לכל חברה.

תוכנה לעיצוב הברקודים

הפקה של ברקודים צריכה תוכנה מיוחדת. לא מדובר באוסף סתמי של קווים. הברקוד הרי אמור להצליב את המידע שהוא רלוונטי למוצר מול החברה. מלבד הברקוד עצמו יש גם את המספר הייחודי של כל מוצר אשר הוא מודפס גם כן מתחת לברקוד.

חשוב לעשות שימוש בתוכנת ברקוד טובה על מנת שאכן ניתן יהיה לשלוט על המלאי ולא רק כאשר מגיע הזמן לבצע ספירת נמלאי. אם תוכנת הברקוד תהיה תוכנה עדכנית ומתקדמת, ניתן יהיה לשלוט בכל רגע נתון על כל מה שקורה ועל המלאי הקיים בבית העסק.

ישנן תוכנות שונות אשר כל אחת מהן מציעה מענה שונה. יש תוכנות מתקדמות המאפשרות את ההתאמה של גודל הברקוד למוצר, את הצבע הרצוי עם או בלי הלוגו של החברה וכל זה על מנת לייעל את השיטה.