מערכות ברקוד שונות (וכיצד הן מייעלות ואפילו חוסכות כסף)

מערכות ברקוד שונות (וכיצד הן מייעלות ואפילו חוסכות כסף)

גם כיום, בעידן המתקדם והטכנולוגי, אין זה עניין של מה בכך לנהל מחסנים או מרכזים לוגיסטיים. מדפים עמוסי פריטים, מלגזות שיוצאות ונכנסות או מחסנאים שמובילים עגלות עמוסות. המעקב אחר פריטים שיוצאים ונכנסים, ניהול המלאי ושרשרת האספקה מחייבת המון תשומת לב, דייקנות והקפדה. אך בזכות מערכות ברקוד שונות, התהליכים הללו נעשים בצורה הרבה יותר חלקה.

מה כוללת מערכת ברקוד

הציבור הרחב מכיר את סימני הברקוד בתור שורה של פסים שחורים (על רקע לבן) באורכים משתנים. קיים כיום גם הברקוד החדש יותר (מסוג QR). אך חשוב להבין כי מאחורי אותם סימונים, מאחורי הקלעים, מדובר על מערכות ברקוד מרובות תהליכים, פתרונות ואמצעים מתקדמים.

מה יכולה לכלול מערכת ברקוד: בראש ובראשונה מכשירים או התקנים מתקדמים, שיכולים לקרוא את הברקוד ולעדכן את הנתונים בתוך מערכת מחשב. יש בנמצא מסופים ניידים (כגון כאלה שמשמשים איש מכירות, מחסנאי או בודקים למיניהם). לצד כל אלה, ניתן לרכוש כיום גם מערכות שיודעות להפיק ברקודים חדשים, ללא כל קושי. אלה הן מדפסות הברקוד. אלה מדפסות שגם אם הן צנועות מבחינת גודלן הן יכולות להדפיס את אותו סימון חשוב, על גבי מדבקות ייעודיות.

כיצד ברקוד מועיל בכל אורך שרשרת האספקה

לפני שנאמר עוד כמה דברים אודות מערכות ברקוד שונות וחשיבותן, נדגים כיצד הן מייעלות את שרשרת האספה. נניח שלקוחה רוצה לבצע רכישה של מוצר להחלקה אורגנית לדוגמה. היא בוחרת את המוצר הרצוי לה וניגשת לקופה.

שם קורא הברקוד מזהה מיד את סוג הפריט ומחירו. חיש מהר הלקוחה קונה, משלמת ויוצאת שמחה ומרוצה לדרכה. אך עוד לפני כן, כאשר המוצר יצא מן המחסן והגיע לחנות, הוא אותר ונרשם בעזרת הברקוד. בכל כניסה ויציאה מהמחסן, ללא צורך ברישום ידני. בזכות הברקוד, לא יחסר לעולם בחנות מוצר זה, שכן כשהמלאי על המדף יורד, המחשב מציין את הכמות החסרה ומיד יוצאת הזמנה.

ניהול מלאי בעזרת מערכות ברקוד שונות חוסך לכם כסף

כעת, נרצה לבסס את העובדה שניהול מלאי בעזרת מערכות ברקות מאפשר חיסכון בכסף וניהול נכון של מחסנים או נקודות מכירה. כשמדברים על חסכון בכסף ניתן לכלול גם את נושא הדלקות הדוד החשמלי בעסקים שונים כמו: מספרות, צימרים, קליניקות שונות וספא. לצורך העניין קיימת מערכת מתוחכמת הפועלת ע"י הפעלה של מתג חכם שמתנהלת ע"י אפליקציה שבעצם שולטת על הדלקה וכיבוי הדוד על פי צורך העסק והלקוח. כל מי שעוסק בניהול מלאי חושש ממצב שבו פריט נחוץ ייחסר. כאשר ניהול המלאי מבוצע בעזרת מערכות ברקוד, לא יהיה מצב שבו מישהו טועה או שוכח לעדכן כמות של פריט כזה או אחר.

אך חשוב לציין כי החזקת מלאי גדול יתר על המידה, גם היא לא רצויה. מלאי גדול מדי עלול להוביל להשחתה של פריטים בשל התיישנות או להגדלת עלויות אחסון ולוגיסטיקה. מכיוון שמערכות של ברקוד מאפשרות לתכנן ולנהל מלאי בכמות אופטימלית (לא גדולה ולא קטנה מדי) המשמעות מאוד ברורה. החיסכון בכסף ראוי לציון. זאת, גם בזכות העובדה שדי בצוות עובדים קטן אך מיומן, אפילו בכדי לתפעל לוגיסטיקה מורכבת.