כך תייעלו את ספירת המלאי

כך תייעלו את ספירת המלאי

כל עסק המחזיק במחסניו סחורה מכיר את חשיבותה של ספירת המלאי התקופתית. זוהי הדרך הטובה ביותר לקבל תמונת מצב תקופתית באשר למצב המכירות, הקניות והתשלומים. בין אם מדובר במסעדה הנערכת למספר ימי עבודה עם פריטי מזון במקרריה, חנות ריהוט משרדי שבמחסניה נמצאים פריטי מלאי למספר שבועות עבודה וכדומה.

על מנת שתמונת המצב הזו תהיה מדויקת ככל האפשר, יש לוודא שכל הפריטים במלאי ייספרו במדויק. לכן, אם בעבר הייתה מתבצעת ספירה ידנית של כל פריט ופריט, יותר ויותר גופים שמחזיקים מלאי סחורות עוברים לספירת המלאי תוך שימוש באמצעים טכניים וטכנולוגיים מגוונים.

מדפסת מדבקות

כיום ניתן לעשות שימוש במדפסת מדבקות על מנת להדפיס תוויות ולהדביק אותן על אריזות המוצרים השונים. בניגוד לתוויות המודפסות במדפסת משרדית רגילה ולאחר מכן מודבקות על האריזות בעזרת דבק כלשהו, המדבקות המופקות בעזרת מדפסת מדבקות נהנות מעמידות רבה בפני שפשופים, חשיפה לאור או רטיבות. כך ניתן ליצור פורמט אחיד של תוויות, הכולל לדוגמה ברקוד וכמות באריזה, ולהקל על ספירת המלאי בהמשך בעזרת שימוש במסופונים הסורקים את התוויות ומעבירים את המידע ישירות למחשב.

מסופוני קריאת מלאי

המסופונים הם המילה האחרונה בכל הקשור לספירת מלאי: הם פועלים בעזרת טכנולוגיה מתקדמת ומוודאים כי המלאי ייספר באופן מדויק ואחיד, כאשר הנתונים לא נרשמים באופן ידני על גבי דף נייר או מוקלדים לטבלת אקסל במחשב – אלא מועברים הישר למאגר נתונים ממוחשב ייעודי הנמצא בעסק.

מסופוני קריאת מלאי הם למעשה מחשבים קומפקטיים וקלי משקל המחוברים באופן אלחוטי למערכת ממוחשבת מרכזית. הם בנויים באופן הגורם להם להיות עמידים בפני נפילות, רטיבות או טמפרטורה קיצונית, ולכן מתאימים הן למחסני רהיטים והן למקפיאים תעשייתיים. הם מאפשרים לכל בעל עסק המחזיק מלאי לזרז את ספירתו: פשוט מכוונים את המסופון אל התווית המודבקת על האריזה (שהודפסה מבעוד מועד בעזרת מדפסת המדבקות), סורקים אותה, מקבלים מיד את כל המידע לגבי הפריט על גבי המסך ובמקביל הוא מצטרף לרשימה שמצטברת במחשב.

אולם היתרון המשמעותי ביותר של מסופוני ספירת המלאי הוא צמצום טעויות האנוש שבעבר היו נפוצות הן בעת ספירת הפריטים והן בעת הקלדתם למחשב. הואיל ורוב ספירות המלאי מתבצעות בסוף יום העבודה ויכולות להתארך אל תוך הלילה, העובדים שמבצעים את הספירה יכולים להיות עייפים או לא מרוכזים – אולם מסופון הממוחשב לעולם לא מתעייף או מפספס.