5 טיפים לבעלי עסקים לייעול הניהול מלאי

5 טיפים לבעלי עסקים לייעול הניהול מלאי

כל ארגון או עסק באשר הוא דורש מלאי. נכון שישנו הבדל משמעותי בין ניהול המלאי בעסק סיטונאי לעסק קימעונאי לסתם חברת הייטק למשל, בין חנות שמוכרת סחורה לבין משרד שבו המלאי הוא ציוד מחשבים ספור וחבילות קפה, אבל בשתי החברות יש צורך בניהול המלאי, חיזוי העתיד שכולל שאלות כמו מתי יגמר המלאי, האם בעתיד יגדל הצורך בסוג מסויים של מלאי או דווקא יקטן ועוד וכמובן מערכת יעילה להזמנות והחזרות של מלאי. בקיצור, מדובר במשימה לא פשוטה ולא לכל ארגון יש את היכולת להחזיק עובד שכל תפקידו יהיה טיפול במלאי, לכן קיצרנו לכם את עיקרי הדברים בחמישה טיפים חשובים לייעול ניהול המלאי של הארגון או העסק שלכם:

 

תוכנה לניהול המלאי – אולי מדובר בהשקעה כלכלית ואולי כבר יש לכם אחת כזו, אבל במקרה שאין לכם, גם אם נדמה לכם שאתם לא צריכים וטבלת אקסל או אפילו טבלה ידנית מספיקה – תוכנה לניהול המלאי היא הכרחית. תוכנה יכולה לעזור לכם לוודא שיש כל מה שצריך, לעקוב אחרי מה שנגמר ולבדוק באיזו מהירות התחסל המלאי ומה כדאי ונכון לקנות בתדירות גדולה יותר. 

 

עקבו אחר המלאי – נדמה שלא צריך להגיד את זה, אבל לפעמים תקופת מבחן אחת תגלה שמלאי אחד מצמטמם מהר הרבה יותר מסוג מלאי אחר או שמוצרים של חברה אחת מתכלים בעוד שמוצר דומה של חברה אחרת פשוט יושב בארון חסר שימוש ותפקידו מסתכם בלתפוס מקום. לכן מעקב פשוט של כמה ימים או שבועות עשוי להיות ההבדל בין רכישה לא הכרחית לחיסכון כלכלי משמעותי. 

 

חסכו דמי אחסון – בהמשך לטיפ הקודם – כל מה שלא צריך ונמצא בארונות, עולה לחברה או לעסק בארנונה שכן הוא סתם תופס שטח אחסון. אל תהססו לרוקן מלאי ממה שלא רלוונטי, פג תוקף או לא נמכר. חסכו כסף ומצאו מלאי טוב יותר שישב על שטח האחסון ויהיה רווחי או מדויק יותר לעסק. 

 

שיטת ראשון נכנס, ראשון יוצא – מוצרים שנכנסו ראשונים למלאי, יהיו גם הראשונים לצאת ממנו. את הסחורה החדשה כדאי להשאיר עוד מעט זמן בפנים. השיטה הזו לוקחת בחשבון את העובדה שלמוצר יש תוקף שעומד לפוג ואת העובדה שככל שישאר במחסן הסיכוי שלא יהיה בשימוש, גדל. 

 

אל תוותרו על ייעוץ עסקי – אם תקראו טיפ אחד, תקראו את הטיפ הזה! זה הטיפ האחרון אבל אולי החשוב ביותר. ייעוץ עסקי טוב יוכל לעשות את הסדר בין סוגי המלאים, לבחון מה נכון לכם ומה לא ולתת המלצות מדוייקות במיוחד לעסק שלכם. ואל תוותרו על המלצות. כמו בכל עסק, גם ייעוץ עסקי הוא תחום שכדאי למצוא את המומלצים ביותר, יועץ עסקי מומלץ אבי הוכמן הוא אחד השמות החמים בשוק בתחום בימים אלו. 

 

דילוג לתוכן